Wszystko co musisz wiedzieć o biostymulatorach tkankowych – artykuł własny

Biostymulatory tkankowe to grupa wyrobów medycznych stosowanych w medycynie estetycznej. Pobudzają one naturalne procesy regeneracyjne skóry. Efektem biostymulacji jest poprawa jędrności, elastyczności oraz ogólnego wyglądu skóry.

Podstawowym elementem budowy skóry jest fibroblast – komórka, która produkuje białka (kolagen oraz elastynę). Białka te stanowią „rusztowanie” skóry. Wraz z wiekiem, produkcja kolagenu ulega zmniejszeniu, a jakość samego kolagenu – istotnej degradacji.

Najważniejsze komórki skóry (fibroblasty) żyją w środowisku nazywanym macierzą zewnątrzkomórkową.

Ze względu na miejsce działania biostymulatorów, podzieliliśmy je na biostymulatory twarde (działające poprzez stymulację fibroblastów) oraz biostymulatory miękkie (działające przede wszystkim na macierz zewnątrzkomórkową).

 

Biostymulatory

Nieiniekcyjne

Iniekcyjne

Kosmoceutyki

„Miękkie”

„Twarde”

Produkty autologiczne

·       Retinol

·       Kwasy owocowe

·       Ekstrakty
i wyciągi roślinne

·       Enzymy

·       Peelingi

 

·       Urządzenia energetyczne

 

·       Aminokwasy

·       Nukleotydy

·       Kolagen

·       Tropokolagen

·       Nieusieciowany HA

·       HA + aminokwasy

 

 

·       Hydroksyapatyt wapnia

·       Kwas polimlekowy

·       Polikaprolakton

 

·       PRP
(osocze bogatopłytkowe)

·       Fibryna

Biostymulacja

Kolagen jest składnikiem kluczowym dla zdrowia, funkcjonalności i wyglądu skóry, a jego utrata jest jedną z głównych przyczyn jej starzenia się.

Około 25-ego roku życia, wewnętrzna synteza kolagenu zaczyna ulegać redukcji, a kolagen już wyprodukowany – degradacji. Między 40-tym, a 50-tym rokiem życia, większość ludzi doświadcza utraty ok. 20%-30% masy kolagenu. Redukcja ilości kolagenu odpowiada za zmniejszenie napięcia tkankowego skóry, utratę jej jędrności oraz pojawianie się zmarszczek. 

A gdyby dało się coś z tym zrobić?       
Gdyby tylko dało się spowolnić degradację kolagenu…           
A może nawet przekonać nasz organizm, aby jednak nie przestawał go produkować?   
Z taką właśnie obietnicą na ratunek przychodzą nam biostymulatory

 

Biostymulacja jest procesem fizjologicznym. Oznacza ona zdolność biostymulatorów (np. polimerów, takich jak kwas polimlekowy) do promowania korzyści komórkowych poprzez wywołanie pożądanej i kontrolowanej reakcji organizmu, która to w wyniku powolnej degradacji biomateriału, będzie długotrwale stymulowała procesy neokolagenezy (produkcji kolagenu) zachodzące w tkance.  

Obrazek: Przebieg procesu biostymulacji w tkance
źródło: Fitzgerald R, Bass LM, Goldberg DJ, Graivier MH, Lorenc ZP.
Physiochemical Characteristics of Poly-L-Lactic Acid (PLLA).
Aesthet Surg J. 2018 Apr 6;  doi: 10.1093/asj/sjy012.
PMID: 29897517.

W odpowiedzi na uwalnianie różnych czynników wzrostu oraz cytokin przez komórki immunologiczne, w wyniku biostymulacji dochodzi do aktywacji fibroblastów. Te zaktywizowane fibroblasty zaczynają następnie proliferować oraz syntetyzować składniki macierzy pozakomórkowej (głównie kolagen), wokół zaaplikowanych cząsteczek biostymulatora. Tym samym, biomateriał działa efektywnie jako rusztowanie, na którym powstanie nowa tkanka. Na przestrzeni czasu, ta nowo utworzona macierz kolagenu wzmacnia objętość skóry, tym samym wygładzając zmarszczki, fałdy i ubytki. Ponadto, świeży, zorganizowany kolagen pomaga poprawić elastyczność i strukturę skóry, przyczyniając się do odmłodzenia jej wyglądu.

Warto zauważyć, że przez wzgląd na powolny rozkład materiałów biostymulujących, zapewniają one trwałą strukturę nośną pod syntezę nowej tkanki. Ponieważ te materiały są metabolizowane przez organizm stopniowo, fibroblasty będą dookoła nich stale produkować nowe depozyty kolagenu, co zapewnia utrzymanie rezultatów estetycznych przez dłuższy czas.

Wykorzystując naturalne procesy regeneracji organizmu, biostymulatory oferują unikalne podejście do zabiegów estetycznych, dążąc do stopniowych, naturalnie wyglądających rezultatów oraz długoterminowej poprawy zdrowia skóry.

Biostymulatory tkankowe: FAQ

Co to jest biostymulator tkankowy?

Biostymulator tkankowy to innowacyjna substancja stosowana w procedurach medycyny estetycznej. Biostymulatorami obecnie stosowanymi najczęściej są naturalne, biodegradowalne polimery, takie jak kwas polimlekowy, czy hydroksyapatyt wapnia.

Wykorzystanie biostymulatora ma na celu pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. W trakcie zabiegu biostymulacji tkankowej, substancja biostymulująca jest aplikowana bezpośrednio w określone obszary skóry.

Wprowadzenie w tkankę materiału biostymulującego powoduje aktywizację naturalnych procesów fizjologicznych i immunologicznych komórek skóry, które w odpowiedzi na obecność biostymulatora uruchamiają szereg reakcji prowadzących do produkcji nowych depozytów kolagenowych, odnowy macierzy komórkowej oraz remodelingu szkieletu białkowego skóry.

Efekty zabiegów z zastosowaniem biostymulatorów tkankowych

Warto pamiętać o tym, że zabiegi z użyciem biostymulatorów nie przyniosą natychmiastowego efektu. Pobudzenie tkanek skórnych do produkcji kolagenu i elastyny jest procesem długotrwałym, a jego rezultaty widoczne będą dopiero po czasie. Substancje stymulują m.in. fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu, co jest złożonym procesem naturalnych reakcji.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

● spłycenie lub całkowite zniwelowanie istniejących zmarszczek

● zauważalna poprawa jędrności skóry

● zwiększenie elastyczności skóry

● poprawa napięcia tkankowego

● wzmożenie procesów regeneracyjnych

● głęboka rewitalizacja

Jak długo utrzymuje się efekt po stymulatorach tkankowych?

Czas utrzymania się efektów po zabiegu z zastosowaniem stymulatorów tkankowych może być zróżnicowany i zależy od kilku czynników, w tym rodzaju użytego preparatu, indywidualnych cech skóry pacjenta oraz specyfiki obszaru poddanego zabiegowi.

W większości przypadków, efekty są stopniowe i utrzymują się przez kilkanaście miesięcy, przy czym dla niektórych osób mogą być dłuższe. Badania pokazują utrzymanie efektów w niektórych przypadkach nawet do 24 miesięcy.

W celu utrzymania długotrwałych rezultatów, mogą być zalecane sesje uzupełniające, zgodnie z planem leczenia dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta. Regularne konsultacje z doświadczonym specjalistą medycyny estetycznej są kluczowe w monitorowaniu efektów oraz dostosowywaniu i kierowaniu dalszego planu leczenia.

 

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem biostymulatorów tkankowych?

Po konsultacji przedzabiegowej i wykluczeniu potencjalnych przeciwwskazań, specjalista zakwalifikuje Cię do zabiegu. Przed rozpoczęciem procedury, na okolicę zabiegu zostanie nałożony specjalny krem znieczulający, dzięki czemu podanie biostymulatorów będzie bezbolesne. Gdy krem zacznie działać, specjalista za pomocą strzykawki i igły wprowadzi biostymulator bezpośrednio do tkanek skórnych, gdzie rozpocznie się ich regeneracyjne działanie.

Po zabiegu możesz odczuwać delikatną sztywność wynikającą ze znieczulenia miejscowego, a także lekkie zaczerwienienie, bądź zasinienie. Są to całkowicie normalne objawy, które ustąpią samoistnie.

 

Studium przypadku: Kwas polimlekowy

Wśród biostymulatorów twardych, niezwykle efektywny jest kwas polimlekowy. Stanowi nie tylko skuteczną alternatywę dla kwasu hialuronowego w dziedzinie odmładzania skóry, ale powoduje również poprawę wyglądu i jakości blizn, rozstępów, czy cellulitu. Innym zastosowaniem kwasu polimlekowego jest modelowanie ciała: brazylijskie pośladki, ujędrnienie biustu, brzucha, czy poprawa wyglądu „pelikanów” na ramionach.

Schemat reakcji
otrzymywania kwasu polimlekowego w wyniku polimeryzacji z otwarciem pierścienia laktydu
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Polylactide_synthesis_v.1.png

Kwas polimlekowy aktywuje fibroblasty, które produkują kolagen (neokolageneza) i naprawiają ten już uszkodzony. Tak odnowiona skóra wzmacnia swoją objętość, wygładzając zmarszczki, fałdy i ubytki. (W odróżnieniu od kwasu hialuronowego, kwas polimlekowy nie nadaje dodatkowej
objętości twarzy) Proces ten zaczyna się bezpośrednio po zabiegu, a efekty utrzymują się nawet do 24 miesięcy. Warto dodać, że kwas polimlekowy jest biodegradowalny, a więc zostaje on rozłożony przez nasz organizm, do dwutlenku węgla oraz wody.

Komu polecamy zabiegi z zastosowaniem kwasu polimlekowego?

Zabiegi z zastosowaniem kwasu polimlekowego polecamy każdemu – zaś w szczególności osobom, które pragną zminimalizować oznaki starzenia, intensywnie zregenerować skórę i przywrócić jej zdrowy, promienny i młodzieńczy blask. Zapraszamy Cię w szczególności, jeżeli:

  • chcesz poprawić wygląd w naturalny sposób, bez stosowania inwazyjnych zabiegów;
  • potrzebujesz skutecznej prewencji przeciwstarzeniowej i zachowania młodego wyglądu;
  • masz przesuszoną, odwodnioną skórę;
  • Twoja skóra jest wiotka i pozbawiona elastyczności;
  • zauważasz u siebie zmarszczki i bruzdy;
  • posiadasz skórę narażoną na stres oksydacyjny;
  • masz poszarzałą cerę pozbawioną blasku i witalności.

 Ale również gdy chcesz:

  • poprawić wygląd pośladków,
  • napiąć skórę brzucha,
  • leczyć „pelikany” ramion,
  • poprawić wiotkość wewnętrznej okolicy ud i kolan

A także, gdy zmagasz się z:

  • Rozstępami
  • Cellulitem

Zabieg z użyciem kwasu polimlekowego: FAQ


Jak przygotować się do zabiegu z zastosowaniem kwasu polimlekowego?

Przygotowanie do zabiegu zaczyna się od konsultacji z doświadczonym lekarzem. W trakcie konsultacji przedzabiegowej, omówisz swoje oczekiwania, historię zdrowia oraz zaadresujesz wszelkie ewentualne obawy. Lekarz oceni stan Twojej skóry i dostosuje plan zabiegu do Twoich indywidualnych potrzeb. (Zabieg z kwasem polimlekowym zaleca się przeprowadzać jako 1, lub 2, lub zabiegi w serii, co 40, 60, lub 80 dni).

Ważne jest także przestrzeganie wszelkich zaleceń przedzabiegowych oraz pozabiegowych, o których poinformuje Cię nasz lekarz.

Wskazania:

  • Utrata objętości kompartmentów tłuszczowych
  • Zmarszczki statyczne
  • Wiotkość skóry
  • Blizny (w tym blizny potrądzikowe)
  • Lipoatrofia
  • Rozstępy
  • Cellulit
  • Modelowanie sylwetki (np. pośladki, ramiona, brzuch, okolica kolan)
  • Poprawa jakości i napięcia skóry dekoltu, piersi i rąk
  • Poprawa obwodu prącia
  • Nadanie objętości warg sromowych

Przeciwwskazania:

  • Aktywny stan zapalny lub infekcja w strefie zabiegu lub w jej pobliżu
  • Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników
  • Pacjentki w ciąży, w okresie laktacji, karmiące piersią lub w wieku poniżej 18 lat
  • Pacjenci o stwierdzonej podatności na tworzenie się bliznowców lub bliznowacenie przerostowe, lub cierpiący w przeszłości na takie dolegliwości
  • Niektóre choroby autoimmunologiczne
  • Choroba nowotworowa

Czy zabieg z użyciem kwasu polimlekowego boli?

Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Nie jest bolesny, natomiast wymaga masażu okolicy poddanej zabiegowi: przez okres 5 dni po zabiegu, 5 razy dziennie, po 5 minut.

 Ile kosztuje zabieg z użyciem kwasu polimlekowego?

Koszt zabiegu jest uzależniony od ilości zużytego preparatu, a więc od konkretnej okolicy, która ma zostać poddana zabiegowi. W przypadku konwencjonalnych zabiegów adresujących okolice typowe, całościowy koszt zabiegu z użyciem kwasu polimlekowego oscyluje średnio w granicach 2500.00 zł.


Skontaktuj się z nami!

Masz więcej pytań?
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Skontaktuj się z nami – z przyjemnością porozmawiamy z Tobą o naszych zabiegach medycyny estetycznej.

Czekamy na Ciebie w Viva Derm!

Czytaj więcej

Blizny – okiem eksperta Viva Derm

Profilaktyka chorób nowotworowych kobiet – top 5 działań, o których każda kobieta powinna pamiętać

Leczenie migreny i bruksizmu – alternatywne zastosowania toksyny botulinowej