Umów wizytę
Dwutlenek węgla jest związkiem fizjologicznym obecnym w naszym organizmie, występującym głównie jako produkt metabolizmu komórkowego. Karboksyterapia to skuteczna i bezpieczna metoda stosowana w dermatologii estetycznej i kosmetologii, polegająca na kontrolowanym podawaniu medycznego dwutlenku węgla (CO2) w celach terapeutycznych, znajdująca swoje zastosowanie w leczeniu różnorodnych problemów skórnych, takich jak rozstępy, blizny, czy utrata elastyczności skóry, zmniejszaniu cieni, obrzęków i przepuklin tłuszczowych pod oczami, a także w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz łysienia.
Procedura, polegająca na kontrolowanym podawaniu dwutlenku węgla pod skórę, rozszerza naczynia krwionośne i stymuluje mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co ostatecznie prowadzi do lepszego dotlenienia tkanek. Zabieg karboksyterapii może być wykonany na różnych obszarach ciała, gdzie przyczynia się do stymulacji procesów regeneracyjnych, redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu, a także może stanowić element terapii przeciwstarzeniowej. Skuteczność karboksyterapii w połączeniu z niskim ryzykiem powikłań sprawia, że jest to coraz bardziej popularny zabieg wśród pacjentów pragnących poprawić wygląd i zdrowie swojej skóry!
Dwutlenek węgla powoduje zwiększenie przepływu krwi, co skutkuje lepszym dotlenieniem i ukrwieniem tkanek, a także intensywną regeneracją skóry. Dzięki temu, zabieg karboksyterapii CO2 może korzystnie wpływać na rewitalizację oraz poprawę zdrowia i jakości skóry (szczególnie w przebiegu chorób takich jak np. łuszczyca, egzema), bez względu na obszar, który wymaga poprawy. Dodatkowo, jeżeli borykasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów (łysienie androgenowe, plackowate) – karboksyterapia jest zabiegiem, który może odpowiedzieć na Twoje potrzeby!
Karboksyterapia CO2 wykorzystuje terapeutyczne właściwości dwutlenku węgla, aby poprawić zdrowie, wygląd i kondycję skóry. Procedura zabiegu karboksyterapii polega na kontrolowanym wprowadzaniu medycznego CO2 przy pomocy cienkiej igły bezpośrednio w skórę lub do tkanki podskórnej. Dwutlenek węgla rozpuszcza się w miejscu aplikacji i zwiększa przepływ krwi, co z kolei intensyfikuje także przepływ limfy. Ta poprawa mikrokrążenia przyczynia się do lepszego natlenienia tkanek i przyspieszenia metabolizmu komórkowego. Proces ten aktywuje regenerację komórek oraz produkcję kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna. W zależności od obszaru zabiegowego, zabieg karboksyterapii może przyczynić się do widocznego efektu poprawy elastyczności skóry, redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu, a także zmniejszenia widoczności blizn i rozstępów. Wszystko to sprawia, iż karboksyterapia stanowi niezwykle kompleksowe narzędzie terapeutyczne w poprawie zdrowia skóry.
Na poziomie komórkowym, celem nadrzędnym zabiegu karboksyterapii jest poprawa mikrokrążenia tkanek.
Dwutlenek węgla poprawia perfuzję tkankową i reguluje gospodarkę tlenową komórek organizmu:
Oznacza to, że im więcej CO2 jest obecne w tkankach, tym wyższe jest ciśnienie tlenu w odniesieniu do procentowego nasycenia hemoglobiny. Prowadzi to do relaksacji mięśni gładkich w naczyniach, zwiększając tym samym prędkość przepływu krwi. Obniżone pH krwi oraz hiperoksydacja przyczyniają się do stymulacji naczyń krwionośnych, mając tym samym ostatecznie bardzo korzystny wpływ na poprawę mikrokrążenia w tkankach.
(przywrócenie napięcia mięśniowego, odżywienie skóry tlenem, eliminacja niepożądanej tkanki tłuszczowej)
Wiele zabiegów dermatologii estetycznej i kosmetologii koncentruje się na poprawie elastyczności skóry, jednocześnie mało który adresuje problem mikrokrążenia skórnego w sposób tak kompleksowy jak karboksyterapia. Tymczasem, wydaje się ono być czynnikiem zdecydowanie niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek, w tym także i fibroblastów. W przypadku karboksyterapii, udowodniono klinicznie, że zabieg ten poprawia krążenie, co odzwierciedla się w ogólnej poprawie funkcji i elastyczności skóry.
Zaletą wykorzystania karboksyterapii w leczeniu rozstępów, oprócz efektu bardziej równomiernego rozmieszczenia włókien kolagenowych, jest zdolność zabiegu do tworzenia nowej sieci naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do zmiany kolorytu skóry w obrębie rozstępów oraz ostatecznie – znaczącej poprawy jej jakości.
Większość terapii ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej obejmuje efekty termolipolityczne skoncentrowane na bezpośrednim uszkodzeniu komórek tłuszczowych. Tymczasem, niewiele zabiegów dermatologii estetycznej koncentruje się na eliminacji przyczyn związanych z rozwojem tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, takich jak zaburzenia mikrokrążenia krwi, czy zastój limfatyczny w tkance podskórnej.
Karboksyterapia okazuje się skuteczną metodą redukcji tych problemów właśnie ze względu na fakt, że poprawia ona metabolizm komórkowy, lokalne krążenie oraz perfuzję w otaczających tkankach. Karboksyterapia poprawia również elastyczność skóry w wyniku remodelingu kolagenu oraz redukcji ilości adipocytów, głównie dzięki mechanicznemu naciskowi gazu na błony komórkowe komórek tłuszczowych. ( Brandi et al., 2001, 2004, 2012 )
Współczesne opcje terapeutyczne leczenia wypadania włosów obejmują konwencjonalne leczenie farmakologiczne (leki antyandrogenowe, immunoterapia, fotochemoterapia) oraz wspomagające, takie jak suplementacja, mezoterapia igłowa, terapia osoczem bogatopłytkowym, czy terapia światłem LED. Powyższe metody mogą jednak osiągnąć zupełnie nową jakość w połączeniu z zabiegiem karboksyterapii, która okazuje się bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu wypadania włosów. ( King i King, 2013 )
W przypadku łysienia androgenowego, badania kliniczne odnotowały odrost włosów w miejscach przerzedzenia po zastosowaniu karboksyterapii. Odrost włosów stwierdzono również u pacjenta z łysieniem plackowatym. Efekty te mają wynikać przede wszystkim z korzystnego wpływu kabroksyterapii na odżywienie i ukrwienie mieszków włosowych, a także stymulację procesów regeneracyjnych przez komórki macierzyste oraz różne czynniki wzrostu, takie jak czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, które to korzystnie wpływają na wzrost i rozwój nowych mieszków włosowych.
Przygotowanie do zabiegu polega na konsultacji ze specjalistą Viva Derm, która ma na celu wykrycie wszelkich przeciwwskazań do zabiegu.
Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu powinni pamiętać o tym, że zabieg karboksyterapii wymaga:
Celem osiągnięcia możliwie najlepszych efektów terapeutycznych, zabiegi mikronakłuwania rekomenduje się wykonywać w serii. Pełny cykl karboksy-terapii obejmuje zazwyczaj od 5 do 15 zabiegów.
Po wykluczeniu przeciwwskazań oraz wskazaniu obszarów zabiegowych, specjalista Viva Derm przygotowuje skórę pacjenta do wykonania zabiegu karboksyterapii.
Dwutlenek węgla dostarczany jest do skóry za pomocą cienkich igieł. Czas trwania zabiegu zależy od obszaru zabiegowego i zajmuje zazwyczaj od 5 do 30 minut.
Procedura zabiegu karboksyterapii CO2 polega na kontrolowanym wprowadzaniu medycznego CO2 przy pomocy cienkiej igły bezpośrednio w skórę lub do tkanki podskórnej. Dwutlenek węgla rozpuszcza się w miejscu aplikacji, co z kolei intensyfikuje przepływ krwi i limfy. Ta poprawa mikrokrążenia przyczynia się do lepszego natlenienia tkanek i przyspieszenia metabolizmu komórkowego. Proces ten aktywuje regenerację komórek oraz produkcję kolagenu i elastyny, co skutkuje głębokim odżywieniem skóry.
Dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne, stymulując je do zwiększonej pracy, co skutkuje lepszym dotlenieniem i ukrwieniem tkanek, a także intensywną regeneracją skóry. Dzięki temu, zabieg karboksyterapii CO2 może korzystnie wpływać na ujędrnienie, rewitalizację i poprawę zdrowia i jakości skóry, bez względu na obszar, który wymaga poprawy.
Wskazania |
---|
➔ Cellulit |
➔ Blizny, w tym potrądzikowe |
➔ Rozstępy |
➔ Cienie pod oczami |
➔ "Worki" pod oczami |
➔ Opuchnięcia i obrzęki |
➔ Zaburzenia krążenia |
➔ Syndrom Raynauda |
➔ Utrata jędrności skóry, w tym zwiotczenia po ciąży |
➔ Redukcja tkanki tłuszczowej |
➔ Nadmierne wypadanie włosów |
➔ Łuszczyca |
Przeciwwskazania |
---|
➔ Niewyleczone choroby spowodowane działaniem bakterii, grzybów, wirusów lub pasożytów |
➔ Ogniska zapalne skóry w obszarze zabiegowym |
➔ Ciąża i okres karmienia piersią |
➔ Niewydolność organów (serce, płuca, nerki, wątroba) |
➔ Przebyty zawał, udar, lub dławica piersiowa |
➔ Choroby krwi, choroby nowotworowe, choroby naczyń obwodowych |
➔ Zapalenie stawów |
➔ Choroby tkanki łącznej |
➔ Cukrzyca, nadciśnienie, anemia |
➔ Epilepsja |
➔ Przyjmowanie niektórych leków (np. inhibitorów anhydrazy węglanowej, leków immunosupresyjnych, przeciwzapalnych, czy środków obniżających krzepliwość krwi) |
[1] Kołodziejczak A, Podgórna K, Rotsztejn H. (2018). Is carboxytherapy a good alternative method in the removal of various skin defects? Dermatologic Therapy, e12699.
[2] Balik, O., Yilmaz, M., & Bagriyanik, A. (2011). Does carbon dioxide therapy really diminish localized adiposities? Experimental study with rats. Aesthetic Plastic Surgery, 35, 470–474.
[3] Brandi, C., D’Aniello, C., Grimaldi, L., Bosi, B., Dei, I., Lattarulo, P., & Alessandrini, C. (2001). Carbon dioxide therapy in the treatment of localized adiposities: Clinical study and histopathological correlations. Aesthetic Plastic Surgery, 25, 170–174.
[4] Brandi, C., D’Aniello, C., Grimaldi, L., Caiazzo, E., & Stanghellini, E. (2004). Carbon dioxide therapy: Effects on skin irregularity and its use as a complement to liposuction. Aesthetic Plastic Surgery, 28, 222–225.
[5] Brandi, C., Campana, M., Russo, F., Brafa, A., Nisi, G., Grimaldi, L., & D’Aniello, C. (2012). Carbon dioxide: Maybe not the only one but an efficient and secure gas for treating local adiposities. Aesthetic Plastic Surgery, 36, 218–219.
[6] Ferreira, J. C., Haddad, A., & Tavares, S. A. (2008). Increase in collagen turnover induced by intradermal injection of carbon dioxide in rats. Journal of Drugs in Dermatology, 7, 201–206.
[7] King, S., & King, M. (2013). Using carboxytherapy as an adjuvant aesthetic treatment for patients with alopecia. Journal of Aesthetic Nursing, 2, 434–435.
[8] Koutna, N. (2006). Carboxytherapy: A new noninvasive method in aesthetic medicine. Casopís Lékarů Ceských, 145, 841–843.
[9] Varlaro, V., Manzo, G., Mugnaini, F., Bisacci, C., Fiorucci, P., Rango, P., & Bisacci, R. (2007). Carboxytherapy: Effects on circulation and its use in the treatment of severe lymphedema. Acta Phlebologica, 8, 1–13.
Karboksyterapia to zabieg wykorzystujący medyczny dwutlenek węgla (CO2), który aplikowany podskórnie stymuluje mikrokrążenie i procesy metaboliczne w komórkach. Wprowadzenie CO2 pod skórę wpływa na zwiększenie przepływu krwi, dotlenienie tkanek i produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy kondycji skóry i redukcji niedoskonałości takich jak cellulit, rozstępy, czy blizny.
Efekty karboksyterapii obejmują poprawę jędrności i elastyczności skóry, redukcję cellulitu, zmniejszenie widoczności blizn, rewitalizację skóry, oraz wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto, zabieg ten pobudza wzrost nowych naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie skóry oraz mieszków włosowych, co doskonale sprawdza się w leczeniu nadmiernego wypadania włosów.
Trwałość efektów zabiegu karboksyterapii zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz planowanego celu zabiegu. Na przykład, redukcja rozstępów jest trwała, natomiast w przypadku cellulitu lub utraty jędrności skóry, efekty zabiegu będą zależeć także od stylu życia pacjenta, a ich jakość może być podtrzymywana poprzez okresowe zabiegi przypominające, a także odpowiednie nawyki pielęgnacji codziennej.
Zabieg karboksyterapii polega na wstrzykiwaniu CO2 pod skórę za pomocą cienkiej igły. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać ukłucie oraz rozpieranie gazu w okolicznych tkankach, co pobudza krążenie i stymuluje procesy regeneracyjne skóry. Czas trwania zabiegu zależy od obszaru zabiegowego i zajmuje zazwyczaj od 5 do 30 minut. Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Zaleca się jedynie, aby po zabiegu karboksyterapii unikać uciskania i rozciągania obszaru poddanego terapii oraz intensywnej aktywności fizycznej. Bezpośrednio po zabiegu, pacjentom zaleca się również picie większej ilości wody oraz unikanie sauny i opalania. Na 24 h przed i po zabiegu, należy również powstrzymać się od konsumpcji alkoholu.
Karboksyterapia jest szczególnie wskazana przy problemach takich jak cellulit, blizny, rozstępy, zmarszczki, cienie pod oczami, utrata jędrności skóry, nadmierne wypadanie włosów, opuchnięcia, problemy krążeniowe oraz w przypadku pragnienia poprawy ogólnej kondycji skóry.
Zabieg nie jest zalecany dla osób z niewydolnością serca, nerek, lub płuc; osób cierpiących na infekcje skórne; osób z zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą, epilepsją oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przed przystąpieniem do zabiegu, podczas konsultacji i kwalifikacji zabiegowej, specjalista Viva Derm wykluczy wszelkie możliwe przeciwwskazania do zabiegu karboksyterapii.
Odczucia podczas zabiegu zależą przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Większość osób opisuje odczucia podczas zabiegu karboksyterapii jako rozpieranie lub uciskanie w trakcie aplikacji CO2, kiedy gaz rozchodzi się pod skórą. Procedura nie wymaga jednak stosowania znieczulenia, a ewentualny dyskomfort jest krótkotrwały.
Aktualne ceny zabiegów znajdują się w naszym > CENNIKU <