Profilaktyka chorób nowotworowych kobiet – top 5 działań, o których każda kobieta powinna pamiętać

Październik jest miesiącem, w którym szczególnie wybrzmiewa to, jak ogromnie ważną rolę odgrywa profilaktyka raka piersi, a także innych kobiecych chorób nowotworowych. Dziś chcemy Ci przypomnieć o tym, na jakie działania warto wygospodarować czas, zapisać w terminarzu i systematycznie wdrażać. Czy wiesz, jak możesz zadbać o siebie na co dzień, aby zminimalizować ryzyko zachorowania? Sprawdź!

Profilaktyka raka piersi, szyjki macicy i jajników. Od czego zacząć?

W Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm naszą misją jest troska nie tylko o piękno i dobre samopoczucie naszych pacjentek, ale przede wszystkim o ich zdrowie. Wiemy jednak, jak to może wyglądać w praktyce. Współczesne kobiety prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Bieganie na spotkania biznesowe, praca siedząca, urywające się telefony i setki wiadomości e-mail… a po godzinach jeszcze dokładanie wszelkich starań, aby zatroszczyć się jak najlepiej o bliskich. Gdy Twój dzień przebiega z taką intensywnością, możesz mieć trudności ze znalezieniem czasu dla siebie.

Dziś przychodzimy do Ciebie, aby Ci przypomnieć, że zdrowie powinno być fundamentem, bez którego wszystkie pozostałe dziedziny zaczną się chwiać w posadach. Systematyczna profilaktyka ma ogromną moc – w szczególności w kontekście chorób nowotworowych. Im szybciej potencjalna zmiana zostanie wykryta, tym większe będą szanse na całkowite wyleczenie. Przygotowaliśmy nasze top 5 działań zapobiegawczych, w których eksperci Viva Derm z przyjemnością będą Cię wspierać. Razem zbudujemy skuteczną strategię, która sprawi, że Twoje kobiece zdrowie pozostanie w pełni mocy na długo.

1. Samobadanie piersi w zaciszu własnej łazienki 

Zacznijmy od czynności, którą możesz wprowadzać samodzielnie, w swojej łazience. Samobadanie piersi to proste zadanie, nie potrzeba się do niego specjalnie przygotowywać – a mimo to wiele kobiet wciąż o nim zapomina. 

Samokontrolę piersi powinno się rozpoczynać w 20. roku życia i wykonywać regularnie, najlepiej raz w miesiącu, około 5 dni po zakończeniu menstruacji. Jest to czas, gdy piersi przestają być nabrzmiałe, zatem łatwiej będzie wyczuć jakiekolwiek nieprawidłowości w ich strukturze, a samo badanie nie będzie powodowało dyskomfortu.

Samodzielne badanie piersi warto rozpocząć od sprawdzenia, czy w ich wyglądzie nie pojawiły się niepokojące zmiany wizualne (np. zmieniony kolor sutków, zasinienie). Następnie podnieś jedną rękę wysoko nad głowę, a drugą dłonią badaj uniesioną pierś zgodnie ze wskazówkami zegara. Kolistymi ruchami, sprawdź miejsce po miejscu, na koniec ściśnij lekko sutek i zweryfikuj, czy nie pojawia się wyciek. Następnie wykonaj te same kroki, ale w pozycji leżącej – np. tuż przed snem.

Wskazówka od Viva Derm: samobadanie piersi może być przyjemnym rytuałem, jeśli będziesz je wykonywać po kąpieli, w trakcie wmasowywania balsamu do ciała lub ulubionego olejku. Kosmetyk dodatkowo zwiększy poślizg skóry, co ułatwi precyzyjną samokontrolę.

2. Mammografia i USG piersi

Choć samobadanie piersi jest czynnością ogromnie ważną, nie jest w stanie zastąpić bardziej precyzyjnych technik. USG piersi oraz mammografia to badania, które trwają zaledwie kilka minut, a stwarzają możliwość dokładniejszego przyjrzenia się niepokojącej zmianie wykrytej w trakcie samokontroli piersi wykonanej przez pacjentkę. Dodatkowo, diagnostyka obrazowa pozwala na zdiagnozowanie zmian małych, niemożliwych do wyczucia pod palcami. 

Wskazówka od Viva Derm: mammografię lub USG piersi wykonuje się systematycznie od momentu ukończenia 40. roku życia w ramach badań profilaktycznych. Warto jednak pamiętać, że jeśli w Twojej bliskiej rodzinie są kobiety chorujące na raka piersi, powinnaś rozpocząć badania wcześniej. Jeżeli nie masz obciążenia genetycznego, również nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonała badanie, jeśli cokolwiek Cię niepokoi. Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z naszymi specjalistami!

3. Badania ginekologiczne w profilaktyce raka szyjki macicy i jajników

Jak często odwiedzasz swojego ginekologa? Czy wiesz, że – mimo, iż Polki badają się ze statystycznie większą częstotliwością, niż 10-15 lat temu – odpowiedź w wielu przypadkach wciąż brzmi: “zbyt rzadko”? Tymczasem regularne badania ginekologiczne są absolutną podstawą w profilaktyce raka szyjki macicy oraz jajników. Już dziś umów się na cytologię oraz USG ginekologiczne – badania, które należy wykonywać minimum co dwa lata.

Wskazówka od Viva Derm: w naszym Instytucie konsultację ginekologiczną przeprowadzają wybitni specjaliści. Skontaktuj się z nami i zapisz się na wizytę lub wybrane badanie. W Viva Derm wykonujemy następujące badania:

4. Diagnostyka pogłębiona o HPV


W Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm możesz wykonać typowanie DNA wirusów HPV. Jest to badanie, które posiada udokumentowaną rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Pomaga zdiagnozować zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, które w początkowym stadium przebiega całkowicie bezobjawowo. Badanie jest całkowicie bezbolesne. 

Pobrany materiał jest analizowany pod kątem występowania typów wirusa HPV. Badania dowodzą, że za pojawienie się złośliwego nowotworu szyjki macicy odpowiada pięć typów (16, 18, 31, 33, 45) i to głównie pod ich kątem wykonuje się badanie. Łącznie wyróżniamy dwanaście typów wysokoonkogennych (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59), które nie tylko wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, ale również za pojawianie się zmian nowotworowych w okolicy odbytu, sromu i pochwy. 

Wskazówka od Viva Derm: wykonanie tego badania zalecamy zawsze w przypadku, gdy otrzymasz nieprawidłowy wynik cytologii. Poszerzenie diagnostyki o genotypowanie pozwoli na zwiększenie zakresu i częstotliwości działań profilaktycznych, a w razie potrzeby również przyspieszenie i odpowiedniego leczenia. Samo pobranie materiału do analizy można wykonać na wizycie u naszego ginekologa bądź poza wizytą, u położnej.

5. Twoja krew prawdę Ci powie


Kolejnym działaniem profilaktycznym, o którym należy pamiętać, jest regularne wykonywanie badań krwi. Jest to ważne nie tylko pod kątem nowotworów, ale również innych chorób. Wynik morfologii pozwoli uzyskać lepszy wgląd w stan zdrowia, wdrożyć suplementację lub zmodyfikować swoją dietę. W Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm wykonasz kompleksową diagnostykę laboratoryjną.

Wskazówka od Viva Derm: morfologię krwi wykonuj co najmniej raz w roku, najlepiej na czczo. Pomożemy Ci zinterpretować wyniki Twoich badań – wystarczy, że po ich otrzymaniu umówisz się do nas na konsultację z wybranym specjalistą.

Bibliografia

  1. Barber, H. R. (1981), Uterine cancer (prevention), Cancer, 47(S5), 1126-1132
  1. Gusberg, S. B. (1988). Detection and prevention of uterine cancer. Cancer, 62(S1), 1784-1786.
  1. Reeder, J. G., & Vogel, V. G. (2008). Breast cancer prevention. Advances in Breast Cancer Management, Second Edition, 149-164
  1. Britt, K. L., Cuzick, J., & Phillips, K. A. (2020). Key steps for effective breast cancer prevention. Nature Reviews Cancer, 20(8), 417-436
  1. Lynch, B. M., Neilson, H. K., & Friedenreich, C. M. (2011). Physical activity and breast cancer prevention. Physical activity and cancer, 13-42

Czytaj więcej

Blizny – okiem eksperta Viva Derm

Wszystko co musisz wiedzieć o biostymulatorach tkankowych – artykuł własny