Jak dbać o skórę po zabiegu laserowym – najlepsze praktyki i porady.

Dowiedz się, jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowym. Najlepsze praktyki i porady! Viva Derm – oferta zabiegów laserowych na twarz i ciało, Warszawa i okolice.

Dermatologia estetyczna jest dziedziną, która obejmuje wiele zabiegów zaprojektowanych tak, aby ich działanie celnie trafiało w konkretne problemy skórne. Jedną z metod zyskujących coraz większą rzeszę sympatyków jest wykorzystanie laserów medycznych w poprawie estetyki. Jak dbać o skórę po zabiegu laserowym? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki od naszych ekspertów!

Laseroterapia – co to takiego?


Zanim przejdziemy do zaleceń po wykonaniu zabiegu – kilka słów wprowadzenia. Laseroterapia to grupa zabiegów mających na celu odmładzanie skóry, a także usuwanie z jej powierzchni niechcianych elementów (np. włosów, blizn, rozstępów, starych tatuaży, nieudanego makijażu permanentnego). W Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm oferujemy m.in.:

– Nasza oferta obejmująca zabiegi laserowe jest dostosowana do szerokiej grupy odbiorców, dzięki czemu każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Mamy rozwiązanie dopasowane do każdego problemu. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem takiego zabiegu, jak np. laser na twarz w Warszawie – zapraszamy do Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm. – zachęca Magdalena Tywonek, kosmetolog.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry mogą się różnić w zależności od obszaru, na którym wykonano zabieg – w większości jednak posiadają wiele elementów wspólnych.

Jak prawidłowo dbać o skórę po zabiegu laserowym?


Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych zaleceń, jakich należy przestrzegać po zabiegu z zastosowaniem laserów medycznych.

  • Chroń skórę przed słońcem – pamiętaj o SPF

Skóra po zabiegu laserowym staje się delikatniejsza, a przez to bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania UV. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie – unikaj zatem bezpośredniej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, a także stosuj kosmetyki z wysokim SPF (ang. Sun Protection Factor – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej). Najlepiej zainwestować w profesjonalne preparaty renomowanych firm. Warto również rozważyć przeprowadzenie zabiegu laserowego na twarzy dopiero w sezonie jesiennym, gdy znacznie łatwiej będzie Ci uniknąć ekspozycji na słońce.

  • Tuż po zabiegu laserowym na twarz unikaj makijażu

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu, daj swojej skórze odpocząć od kosmetyków kolorowych. Wiele z nich może zawierać składniki, które będą zbyt dużym obciążeniem – substancje zapachowe i konserwujące, niektóre barwniki itd. mogą przyczynić się do podrażnienia delikatnej skóry po zabiegu laserowym. Jeśli kwestia ta jest dla Ciebie szczególnie ważna, zaplanuj zabieg wraz z okresem regeneracji po jego wykonaniu w czasie, gdy prezentowanie się bez makijażu będzie dla Ciebie komfortowe. Powrót do korzystania z kosmetyków kolorowych warto rozpocząć delikatnie, wdrażając np. produkty mineralne o łagodniejszym składzie.

  • Unikaj skrajnych temperatur

Zarówno te bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury nie będą sprzyjały Twojej skórze po zabiegu laserowym. W Warszawie można skorzystać z wielu obiektów, takich jak kriokomory czy sauny – zarówno jeden, jak i drugi pomysł na spędzenie czasu może przyczynić się do podrażnienia skóry. Niesprzyjające działanie wykazują także długie, gorące kąpiele w wannie. Przez kilka dni po zabiegu zalecane jest mycie się w letniej wodzie, np. pod prysznicem.

  • Stosuj nawilżanie od środka i na zewnątrz

Suchość i skłonność do podrażnień to normalne objawy, które mogą wystąpić po zabiegu laserowym. Aby je zminimalizować, a nawet całkowicie im zapobiec – warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Używaj łagodzących preparatów nawilżających, a także pij więcej wody, by zwiększyć poziom nawodnienia. Wybierając krem lub balsam, zawsze zwracaj uwagę na skład – unikaj m.in. dodatków zapachowych, które mogą podrażniać skórę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kosmetyki hipoalergiczne bądź dermokosmetyk polecany przez specjalistę. Po zabiegu w Viva Derm, otrzymasz od nas kosmetyk dopasowany do Twojego typu cery – dzięki temu nie musisz się już zastanawiać i samodzielnie szukać najlepszego kremu. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

– Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadawaj nam pytania. Jesteśmy po to, aby na nie odpowiedzieć! Przestrzeganie naszych zaleceń jest kluczowym działaniem, które zapewni Ci szybszy proces regeneracji skóry po zabiegu. Nasze doświadczenie oraz wiedza obejmująca swym zakresem również dziedzinę dermatologii pozwala nam ocenić, co będzie dla naszych pacjentów bezpieczne i korzystne. Zależy nam przede wszystkim na Twoim komforcie, ponieważ każdy zadowolony pacjent to dla nas kolejny powód do ogromnej satysfakcji i radości! – kontynuuje Magdalena Tywonek.

Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja po zabiegu laserowym to niezwykle istotny element procesu leczenia i regeneracji skóry. Stosując się do naszych porad i wskazań, możesz pozytywnie wpłynąć na naturalne procesy gojenia się skóry, a dzięki temu uzyskasz najlepsze efekty finalne. O całą resztę zadba zespół specjalistów z Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm.

Bibliografia:

  1. Duke, D., & Grevelink, J. M. (1998). Care before and after laser skin resurfacing. A survey and review of the literature. Dermatologic surgery, 24(2), 201-206
  1. Gómez, C., Costela, Á., García-Moreno, I., Llanes, F., Teijón, J. M., & Blanco, M. D. (2011). Skin laser treatments enhancing transdermal delivery of ALA. Journal of pharmaceutical sciences, 100(1), 223-231
  1. Lowe, N. J., Lask, G., & Griffin, M. E. (1995). Laser skin resurfacing: pre‐and posttreatment guidelines. Dermatologic surgery, 21(12), 1017-1019
  1. Li, D., Lin, S. B., & Cheng, B. (2018). Complications and posttreatment care following invasive laser skin resurfacing: A review. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 20(3), 168-178

Czytaj więcej

Leczenie migreny i bruksizmu – alternatywne zastosowania toksyny botulinowej

Najczęstsze pytania o mezoterapię – eksperci odpowiadają.

Dermapen – innowacyjny zabieg mikronakłuwania skóry.