Najczęstsze pytania o mezoterapię – eksperci odpowiadają.

Czym jest mezoterapia, na czym polega i jak się przygotować? Eksperci Viva Derm odpowiadają na najczęstsze pytania dotyczące mezoterapii. Warszawa i okolice – sprawdź ofertę!

Mezoterapia – co dokładnie kryje się za tą nazwą? Czy mezoterapia boli? Na czym polega? Doskonale rozumiemy, że jeszcze przed przystąpieniem do pierwszego zabiegu mezoterapii, zechcesz dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Dlatego zebraliśmy wszystkie najpopularniejsze pytania dotyczące mezoterapii i poprosiliśmy naszych ekspertów o udzielenie odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!

Mezoterapia – co to takiego?

Mezoterapia jest zabiegiem wspomagającym regenerację oraz dogłębne odżywienie skóry. Opiera się na wprowadzeniu w jej głębsze warstwy wybranych substancji aktywnych za pomocą mikroiniekcji. Preparaty stosowane do mezoterapii mogą zawierać m.in.:

 • peptydy,
 • witaminy,
 • minerały,
 • aminokwasy,
 • antyoksydanty,
 • wyciągi tkankowe i roślinne.

Na czym polega mezoterapia?

Preparat dobierany jest zawsze indywidualnie do potrzeb skóry oraz oczekiwań pacjentki. W tym celu przeprowadzamy zawsze wywiad, a także oglądamy skórę, badając jej stan oraz potrzeby. Dodatkowo ważne jest określenie celu, do jakiego będziemy dążyć. Dlatego zawsze pytamy, czy pacjentce zależy na konkretnych rezultatach, czy też chce np. poprawić ogólny stan skóry. W razie potrzeby, zawsze chętnie doradzamy i podpowiadamy – mówi dr Barbara Walkiewicz – Cyrańska.

Zabieg mezoterapii polega na zastosowaniu metody mikroiniekcji, czyli punktowego wprowadzania substancji aktywnych przy użyciu bardzo cienkich igieł. Przed przystąpieniem do pracy, na skórę nakładamy znieczulający krem. W trakcie wykonywania zabiegu staramy się, aby przebiegał on możliwie najkrócej – choć nasi pacjenci nie skarżą się na dolegliwości, ani nawet dyskomfort w jego trakcie.

Po zakończeniu mezoterapii, nakładamy na twarz kojącą maseczkę, dostosowaną do typu cery. Przekazujemy zalecenia domowe, a także podpowiadamy, kiedy warto wykonać kolejną sesję, aby uzyskać najlepszy efekt.

Na jakie efekty mezoterapii mogę liczyć?

W zależności od potrzeb oraz miejsca podania preparatów, uzyskać możesz rozmaite efekty. Do najpopularniejszych należą:

 • odżywienie i dogłębne nawilżenie skóry,
 • poprawa gęstości skóry i jej kondycji,
 • ujędrnienie skóry i poprawa jej napięcia,
 • redukcja zmarszczek i linii mimicznych,
 • wyrównanie kolorytu cery,
 • zmniejszenie lub zniwelowanie cellulitu.

Mezoterapia – dla kogo jest ten zabieg?

Zabieg mezoterapii rekomendujemy każdemu, kto chce uzyskać świetne efekty w krótkim czasie. Jeśli Twoja skóra potrzebuje ujędrnienia, chcesz zniwelować zmarszczki lub inne oznaki starzenia, poprawić kondycję skóry, odżywić ją i nawilżyć – mezoterapia jest zabiegiem dla Ciebie. Wskazaniami do jej wykonania są:

 • atrofia skóry,
 • wiotkość i zmarszczki,
 • przebarwienia,
 • cienie pod oczami,
 • blizny oraz rozstępy,
 • cellulit,
 • nadmiar tkanki tłuszczowej.

– W Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm każdy zabieg dostosowujemy do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta. Jeśli zastanawiasz się, czy mezoterapia jest dla Ciebie – zapraszamy na konsultację. Ocenimy stan Twojej skóry i zadbamy o to, aby dostarczyć jej takich składników aktywnych, jakich potrzebuje. – kontynuuje dr Walkiewicz – Cyrańska.

Jak długo trwają efekty mezoterapii?

Efekty mezoterapii zazwyczaj są widoczne dopiero po kilku sesjach, ale ich trwałość zazwyczaj różnić się w zależności od rodzaju terapii, a także indywidualnych cech pacjenta. W takich sytuacjach zalecamy regularne powtarzanie zabiegu (najczęściej raz na kwartał) dla potrzymania efektu.

Mezoterapia – jak się przygotować?

Nie są konieczne żadne specjalne przygotowania do mezoterapii. Zabiegowi możesz się poddać w dowolnym, dogodnym dla Ciebie momencie. Przed każdym zabiegiem przeprowadzamy konsultację, zatem jeśli będzie istniało jakiekolwiek przeciwwskazanie do wykonania mezoterapii, specjalista poinformuje Cię o tym i np. zaproponuje wykonanie innego zabiegu.


Jakie mogą być przeciwwskazania do mezoterapii?


Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim aktywny stan zapalny oraz zmiany skórne zlokalizowane w miejscu, w którym ma zostać przeprowadzony zabieg. Specjalista nie podejmie się wykonania mezoterapii również w sytuacji, gdy masz opryszczkę, zaburzenia krzepnięcia krwi, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, bądź cierpisz na aktywną chorobę nowotworową. 

Czy mezoterapia jest bolesna?

Odczuwanie bólu jest kwestią wysoce indywidualną – to, co jednej osobie będzie sprawiało ból, dla innej może nie być tak bolesne. Wszystko zależy od wielu czynników, nie tylko natury neurologicznej. Duże znaczenie ma również typ cery – wrażliwa, naczynkowa, przesuszona skóra będzie zazwyczaj delikatna. Z tego powodu tak ważne jest, aby udać się na mezoterapię do profesjonalnej kliniki, w której kładzie się duży nacisk na indywidualne podejście do pacjenta.

– Z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że mezoterapia przeprowadzana przez nas w Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm jest bezbolesna. Bardzo troszczymy się o komfort pacjenta, dlatego przed rozpoczęciem zabiegu nakładamy na skórę preparat znieczulający. – kończy doktor.

Podsumowanie

Mezoterapia to innowacyjny sposób na zauważalną poprawę kondycji skóry. Nic zatem dziwnego w tym, iż zabieg ten zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Zastanawiasz się nad wykonaniem mezoterapii w Warszawie? Zapraszamy Cię na konsultację do Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm.

Masz pytania o mezoterapię, na które nie odpowiedzieliśmy w niniejszym artykule? A może chcesz zapytać nas o inny zabieg? Zapraszamy do kontaktu, a chętnie z Tobą porozmawiamy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Bibliografia

 1. Vedamurthy, M. (2007). Mesotherapy. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, 73(1)
 1. Rohrich, R. J. (2005). Mesotherapy: what is it? Does it work?. Plastic and reconstructive surgery, 115(5), 1425
 1. Amin, S. P., Phelps, R. G., & Goldberg, D. J. (2006). Mesotherapy for facial skin rejuvenation: a clinical, histologic, and electron microscopic evaluation. Dermatologic surgery, 32(12), 1467-1472
 1. Lee, J. C., Daniels, M. A., & Roth, M. Z. (2016). Mesotherapy, microneedling, and chemical peels. Clinics in Plastic Surgery, 43(3), 583-595
 1. El‐Domyati, M., El‐Ammawi, T. S., Moawad, O., El‐Fakahany, H., Medhat, W., Mahoney, M. G., & Uitto, J. (2012). Efficacy of mesotherapy in facial rejuvenation: a histological and immunohistochemical evaluation. International journal of dermatology, 51(8), 913-919

Czytaj więcej

Wszystko co musisz wiedzieć o biostymulatorach tkankowych – artykuł własny

Leczenie migreny i bruksizmu – alternatywne zastosowania toksyny botulinowej

Jak dbać o skórę po zabiegu laserowym – najlepsze praktyki i porady.