Botoks a wypełniacze twarzy – Różnice i Porównanie.
Sprawdź, które metody rewitalizacji skóry są dla Ciebie najlepsze! Wypełniacze? Botoks? Warszawa i okolice – poznaj naszą ofertę i dowiedz się więcej.
Od stuleci ludzkość dąży do odkrycia magicznego eliksiru młodości, który pozwoli jak najdłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem, świeżą cerą i brakiem zmarszczek. Choć nadal fizycznie nikt z nas nie potrafi zatrzymać czasu – nadeszła era medycyny estetycznej i regeneracyjnej, dzięki której coraz lepiej znamy tajemnice piękna i możemy z łatwością opóźnić pierwsze oznaki starzenia.
Wśród rozwiązań cieszących się największą popularnością oraz uznaniem, wymienić możemy w szczególności dwa: botoks i wypełniacze twarzy. Każda z tych metod ma swój unikalny sposób działania. Warto zgłębić ich tajemnice, by dokonać właściwego wyboru i jak najlepiej dopasować go do potrzeb swojej skóry.
Botoks – pogromca zmarszczek
Po angielsku botox, po polsku botoks – czy też po prostu toksyna botulinowa typu A – to substancja, którą wynaleziono w 1897 roku. Badania nad jej działaniem zmniejszającym aktywność mięśni zaczęto przeprowadzać jednak dopiero w 1977 r. W niedługim czasie, badacz Alan Scott wykonał pierwszy zastrzyk z toksyny u pacjenta z zezem. Eksperyment zakończył się powodzeniem – zaczęto zatem wprowadzać terapie botoksem.
Choć początkowo zabiegi miały na celu rozwiązywanie problemów zdrowotnych, z czasem odkryto, że botoks może mieć zastosowanie również w medycynie estetycznej. Wprowadzenie podskórne substancji w określone obszary twarzy, powoduje tymczasowe osłabienie mięśni odpowiedzialnych za naturalne powstawanie zmarszczek.
Oznacza to, że wspomniane mięśnie nie są poruszane podczas np. uśmiechu. Niweluje się w ten sposób klasyczne kurze łapki występujące z wiekiem w okolicy oczu, zmarszczki palacza oraz inne, zlokalizowane wokół ust, pionowa lwia zmarszczka między brwiami, a także poziome bruzdy powstające na czole.
Główne zalety botoksu:
- redukcja zmarszczek,
- efekty widoczne po kilku dniach,
- mało inwazyjny zabieg,
- brak konieczności rekonwalescencji.
Warto pamiętać, że botoks jest substancją odpowiedzialną za tymczasowe unieruchomienie niektórych mięśni twarzy, natomiast nie jest w stanie wpłynąć na zwiększenie objętości wybranych partii. W tym celu stosuje się już wypełniacze.
Kwas hialuronowy i inne wypełniacze twarzy
W przeciwieństwie do działania, jakie wykazuje botoks – wypełniacze twarzy nie wpływają na pracę mięśni. Pełnią zupełnie inną rolę. Jak sama nazwa może sugerować, odpowiadają za regenerację utraconej gęstości i jędrności, czyli sprawiają, że rysy twarzy w wybranych partiach stają się pełniejsze, a skóra przestaje opadać. Dzięki temu twarz sprawia wrażenie weselszej, bardziej wypoczętej i… młodszej!
Wśród wszystkich wypełniaczy twarzy zdecydowany prym wiedzie kwas hialuronowy. Znamy również hydroksyapatyt wapnia, a także inne substancje odpowiedzialne za stymulowanie produkcji kolagenu.
Główne zalety wypełniaczy twarzy:
- poprawa objętości i kształtu twarzy,
- redukcja zmarszczek,
- możliwość wymodelowania konturów twarzy,
- efekty długotrwałe, ale nie permanentne.
Botoks a wypełniacze twarzy – różnice
Choć teoretycznie obu preparatom przyświeca jeden cel – uczynienie nas wizualnie młodszymi – każdy z nich spełnia to zadanie w zupełnie inny sposób. Przyjrzyjmy się razem podstawowym różnicom pomiędzy nimi:
- Działanie: Główną różnicą między botoksem a wypełniaczami twarzy jest ich działanie. Botoks działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych, które docierają do mięśni odpowiedzialnych za mimikę, co powoduje ich tymczasowe osłabienie. Wypełniacze natomiast dosłownie wypełniają obszary pod skórą, przywracając objętość.
- Zastosowanie: Działanie botoksu skupia się wokół redukcji zmarszczek, podczas gdy wypełniacze twarzy mogą być używane do przywracania objętości różnym obszarom twarzy.
- Składniki: Botoks to czysta toksyna botulinowa, zaś wypełniacze zawierają kwas hialuronowy lub inne substancje, które naturalnie występują w ludzkim organizmie.
- Czas trwania efektów: Efekty po wstrzyknięciu toksyny botulinowej utrzymują się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, podczas gdy wypełniacze mogą działać od kilku miesięcy do nawet 2 lat, w zależności od rodzaju użytej substancji.
Nie wiesz, co wybrać? Przyjdź do nas, pomożemy!
Jak widzisz, ostateczny wybór między botoksem a wypełniaczami twarzy zależy od Twoich indywidualnych celów oraz preferencji.
– W Instytucie Viva Derm wykonujemy zarówno botoks, jak i stosujemy wypełnienia. Nasze klientki (a także klienci, bowiem na zabiegi te decydują się również panowie) często mają już podjętą decyzję co do wyboru metody. Czasem jednak powierzają wybór nam, a wówczas z wielką przyjemnością doradzamy, sugerując zabieg, który jak najlepiej trafi w ich oczekiwania – mówi dr Barbara Walkiewicz- Cyrańska, założycielka Viva Derm.
Niezależnie od tego, czy rozważasz botoks w Warszawie, czy też zabieg z zastosowaniem wypełniaczy twarzy, zapraszamy do naszego Instytutu Viva Derm. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci dokonać właściwego wyboru, dostosowanego do Twoich oczekiwań.
Gdy zasiądziesz wygodnie w naszym gabinecie, samodzielnie wybierzesz strategię działania, jaką dla Ciebie wykonamy, na przykład:
- wygładzenie czoła, zapobieganie powstawaniu zmarszczek mimicznych i usuniecie istniejących;
- wypełnienie doliny łez, podniesienie kącików ust, poprawienie rysów twarzy.
Przyjdź do nas na pierwszą wizytę! Przeanalizujemy Twoją cerę, zapoznamy się z jej potrzebami i podpowiemy Ci, jakie zabiegi warto wykonać, aby każde spojrzenie w lustro napawało Cię dumą i samozadowoleniem. Chcemy sprawić, byś czuła się piękna nie tylko na naszym fotelu, ale także po wyjściu z naszego Instytutu, u siebie w domu, w pracy, na uczelni, każdego dnia i w każdych okolicznościach.
Bibliografia
- Carruthers, J., Fagien, S., Matarasso, S. L., & Botox Consensus Group. (2004). Consensus recommendations on the use of botulinum toxin type A in facial aesthetics. Plastic and reconstructive surgery, 114(6), 1S-22S
- Fagien, S. (1999). Botox for the treatment of dynamic and hyperkinetic facial lines and furrows: adjunctive use in facial aesthetic surgery. Plastic and reconstructive surgery, 103(2), 701-713
- Binder, W. J. (2006). Long-term effects of botulinum toxin type A (Botox) on facial lines. Archives of Facial Plastic Surgery
- De Maio, M., DeBoulle, K., Braz, A., & Rohrich, R. J. (2017). Facial assessment and injection guide for botulinum toxin and injectable hyaluronic acid fillers: focus on the midface. Plastic and reconstructive surgery, 140(4), 540e-550e
- Satriyasa, B. K. (2019). Botulinum toxin (Botox) A for reducing the appearance of facial wrinkles: a literature review of clinical use and pharmacological aspect. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 223-228