Leczenie migreny i bruksizmu – alternatywne zastosowania toksyny botulinowej
Zacznijmy od początku. Migrena to uporczywe bóle głowy, którym nierzadko towarzyszy szereg innych objawów pobocznych. Bruksizm to nieświadome, nawykowe zaciskanie szczęk. Choć oba te schorzenia dotyczą różnych obszarów, mają wiele cech wspólnych, a także… w obu przypadkach może pomóc umiejętne zastosowanie toksyny botulinowej typu A. Jak to możliwe? Dziś przedstawiamy przykłady alternatywnego wykorzystania botoksu w leczeniu przypadłości medycznych. Zapraszamy!
Gdy ból głowy staje się nie do zniesienia
Osoba, której zdarzają się zarówno zwykłe bóle głowy, jak i ataki migrenowe – z pewnością doskonale wie, że nie da się obu dolegliwości ze sobą pomylić. Głowa może boleć z wielu przyczyn i na wiele sposobów. Jednak migrena swoją intensywnością znacznie przewyższa wszystkie. Charakteryzuje się napadami ostrego bólu, który ma charakter pulsujący, często zlokalizowany w okolicach oczodołu, po lewej bądź po prawej stronie czaszki. Choć sam ból jest wysoce nieprzyjemny, towarzyszą mu inne objawy na tle neurologicznym, co przyczynia się do jeszcze gorszego samopoczucia. Do najczęściej występujących zaliczamy:
- nadwrażliwość na światło i dźwięki,
- nudności i wymioty,
- zawroty głowy,
- mroczki przed oczami (tzw. artefakty),
- zimne poty.
Chory często już przed nadejściem ataku zaczyna odczuwać dolegliwości, które z godziny na godzinę nasilają się i ustają nawet do kilku lub kilkunastu godzin po zakończeniu ataku. Ich obecność znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności – o ile sam ból jest nieprzyjemny, w połączeniu z objawami towarzyszącymi staje się dolegliwością niemal całkowicie utrudniającą funkcjonowanie. W wielu przypadkach leki przeciwbólowe nie pomagają. Jedynym ratunkiem wydaje się całkowite ograniczenie bodźców zewnętrznych, co można uzyskać np. poprzez zasłonięcie okien i położenie się w ciemnym i cichym pomieszczeniu.
Bruksizm – co to takiego?
Czy zgrzytasz zębami? Budzisz się czując, że Twoje szczęki są mocno zaciśnięte? A może łapiesz się na szczękościsku w ciągu dnia? Jeśli podobne symptomy obserwujesz u siebie, prawdopodobnie cierpisz na bruksizm. W wyniku tego schorzenia, w niekontrolowany sposób zaciskasz szczęki, wywierając duży nacisk nie tylko na zęby, ale również na mięśnie żwacze. Nawykowe szczękościski powodują napięcia w obrębie całej głowy, co z kolei może… potęgować ataki migrenowe lub przyczyniać się do ich powstawania. Przyczyną bruksizmu jest najczęściej stres i napięcie nerwowe, zaś konsekwencją są dolegliwości bólowe, nadmierne napięcia mięśni, a także pękanie i ścieranie szkliwa oraz kruszenie się zębów.
Toksyna botulinowa na migrenę i bruksizm – dlaczego to działa?
Czy wiesz, jak działa toksyna botulinowa? Substancja ta jest prawdziwym fenomenem, jeśli chodzi o zastosowanie w medycynie estetycznej. Jednak mechanizm jej działania okazuje się niezwykle cenny również w kontekście leczenia schorzeń wynikających z nadmiernych napięć mięśni. Wszystko jest bowiem kwestią tego, do których mięśni zostanie podana.
Toksyna botulinowa w leczeniu migreny i bruksizmu okazuje się być lekiem, który nie tylko działa szybko, ale również wykazuje wysoką skuteczność. Po podaniu substancji do mięśni, blokowane jest przewodzenie impulsów nerwowych co sprawia, że na jakiś czas pozostają one w pewnym sensie “wyłączone”. W praktyce oznacza to, przestają reagować napięciowo na bodźce, które te reakcje wywołują. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku wszelkich dolegliwości, które są bezpośrednio związane z napięciem mięśni.
Botoks hamuje uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak substancja P (SP) i CGRP. Odgrywają one kluczową rolę w przekazywaniu sygnałów bólowych. Ten mechanizm działania prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego i rozszerzania naczyń krwionośnych, co realnie wpływa na częstotliwość i intensywność napadów migreny. Terapia botoksem jest znakomitą alternatywą leczenia również u tych pacjentów, u których inne terapie okazały się nieskuteczne.
Zastosowanie toksyny botulinowej w terapii bruksizmu polega na blokowaniu uwalniania acetylocholiny na poziomie zakończeń nerwowych mięśni żwaczy. Ten mechanizm działania prowadzi do selektywnego osłabienia aktywności mięśniowych zaangażowanych w proces zaciskania i zgrzytania zębami. Efekt? Podanie botoksu pomaga zmniejszyć siłę zacisku szczęk, co wpływa na złagodzenie objawów związanych z bruksizmem.
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej?
Botoks w kontekście medycyny estetycznej jest znany od dłuższego czasu, zatem – nawet jeśli nie znasz zabiegu z autopsji – bez trudu wyobrazisz sobie, w które miejsca jest on wprowadzany. Czy alternatywne leczenie migreny i bruksizmu znacząco się różni? Tak. Zasada pozostaje ta sama, zmieniają się jednak mięśnie, do których podawany jest botoks.
W przypadku migreny, specjalista wstrzykuje preparat bezpośrednio w te mięśnie, które napinając się podrażniają zakończenia nerwowe, co prowadzi do napadowego bólu. Są one ulokowane w okolicy skroni, czoła oraz wybranych punktów w obrębie całej głowy. Jeżeli zaś chodzi o bruksizm, toksyna botulinowa zostaje wprowadzona do mięśni żwaczy.
Ilość toksyny botulinowej, jaka zostanie podana pacjentowi, zależy zawsze od indywidualnego przypadku i jest ustalana przez specjalistę w trakcie konsultacji.
Nowe życie bez bólu
Choć efekt podania toksyny botulinowej na migrenę i bruksizm nie jest trwały, może się utrzymywać nawet do pół roku. Dzięki temu wystarczą zaledwie dwa zabiegi rocznie, aby całkowicie zapomnieć o dolegliwościach, które do tej pory spędzały Ci sen z powiek. Pacjenci, którzy zdecydowali się na wykonanie tego zabiegu u nas, często podkreślają, jak ogromną przyniósł im on ulgę, jak bardzo podniosła się jakość ich życia.
Zmagasz się z migreną lub bruksizmem? Nie czekaj, umów już dziś konsultację z naszymi specjalistami w Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Viva Derm. Pomożemy Ci odzyskać dobre samopoczucie, komfort oraz radość życia. Skontaktuj się z nami, zapraszamy!
Bibliografia
- Binder, W. J., Brin, M. F., Blitzer, A., Schoenrock, L. D., & Pogoda, J. M. (2000). Botulinum toxin type A (BOTOX) for treatment of migraine headaches: an open-label study. Otolaryngology–Head and Neck Surgery, 123(6), 669-676
- Janis, J. E., Barker, J. C., Javadi, C., Ducic, I., Hagan, R., & Guyuron, B. (2014). A review of current evidence in the surgical treatment of migraine headaches. Plastic and reconstructive surgery, 134(4S-2), 131S-141S
- Silberstein, S., Mathew, N., Saper, J., Jenkins, S., & BOTOX Migraine Clinical Research Group. (2000). Botulinum toxin type A as a migraine preventive treatment. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 40(6), 445-450
- Long, H., Liao, Z., Wang, Y., Liao, L., & Lai, W. (2012). Efficacy of botulinum toxins on bruxism: an evidence‐based review. International dental journal, 62(1), 1-5
- Lee, S. J., McCall Jr, W. D., Kim, Y. K., Chung, S. C., & Chung, J. W. (2010). Effect of botulinum toxin injection on nocturnal bruxism: a randomized controlled trial. American journal of physical medicine & rehabilitation, 89(1), 16-23
- Tan, E. K., & Jankovic, J. (2000). Treating severe bruxism with botulinum toxin. The Journal of the American Dental Association, 131(2), 211-216